Първа победа за България на Европейското първенство до 16 години

Българският национален отбор по баскетбол за момчета до 16 години стартира с победа на Европейското първенство в дивизия Б, което се провежда в София. България победи Швейцария с 66:60 (23:13, 13:9, 14:13, 16:25) в първия си двубой на турнира, игран в зала „Универсиада“. Националите стартираха уверено и натрупаха 10 точки аванс след първата част при 23:13. Разликата скочи до 20 точки – 33:13 в следващите три минути, а на почивката резултатът бе 36:22.

В петък баскетболистите на Юлиян Аладжов почиват, а в събота им предстои мач с Исландия, който днес надви убедително Люксембург с 90:49.

Българите отбелязаха 10 безответни точки на старта на втория период и направиха аванса си още по-внушителен, като всички от тях, влезли в игра, вече се бяха разписали. Резултатността спадна значително след това, но на почивката преднината на отбора ни отново бе внушителна – 36:22 след общо 21 точки на Александър Гавалюгов и Станислав Хинков. Гостите отстъпваха по всички показатели, като така и не успяха да отбележат тройка през първото полувреме.

Последва сравнително равностойна трета четвърт, в която българският тим задържа преднината си и преди последните 10 минути водеше с 50:35. Швейцарците успяха да наваксат част от изоставането си до края на срещата, но България на изпусна водачеството.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за България с 26 точки, като отбеляза и пет тройки, повечето в решителната последна част. Станислав Хинков реализира 14 точки, с 11 е Теодор Трифонов. Силно се включи и Александър Жилев с 10 борби.

За Швейцария дабъл-дабъл от 22 точки и 10 борби записа Андрен Нджок, 10 точки добави Матео да Силва.